Members

  • Maureen Byrne, Council Liaison
    Term Expires: December 31, 2020
  • Nancy Bruce, Vice Chair
    Term Expires: December 31, 2024
  • Eugene Cracovia, Chair
    Term Expires: December 31, 2020
  • Judy Honohan, Regular
    Term Expires: December 31, 2023
  • Alice Wade, Regular
    Term Expires: December 31, 2022
  • Tom Salaki, Regular
    Term Expires: December 31, 2024
  • Vince Licari, Regular
    Term Expires: December 31, 2021
  • Stephen Miller, Regular
    Term Expires: December 31, 2024
  • Brian Monaghan, Alt #1
    Term Expires: December 31, 2021
  • Alan Andreas, Alt #2
    Term Expires: December 31, 2020

For More Information


If you have any questions, comments or concerns, please contacts the Madison Department of Public Works at 973 593-3088.

Terms of Office


  • 7 Regular Members: 5-year terms
  • 2 Alternate Members: 5-year terms
  • An alternate member may participate in discussions of the proceedings but may not vote except in the absence or disqualification of a regular member. A vote shall not be delayed in order that a regular member may vote instead of an alternate member.
  • The members are appointed by the Mayor with the advice and consent of the Council.